انواع مواد شوینده فرش کدامند؟

انواع مواد شوینده فرش

انواع مواد شوینده فرش


انواع مواد شوینده فرش کدامند؟

مانند تمامی وسایلی که در زندگی روزمره، از آنها استفاده می کنیم و نیاز به شستشو و نظافت دارند، فرش ها نیز نیاز به شستشو و نظافت دارند. موضوع مهم این است که شستشوی فرش را به که میسپاریم و آن موسسه از کدام مواد شوینده فرش استفاده خواهد کرد.

وقتی فرشی را به موسسه شستشوی فرش میسپاریم مسلما انتظار داریم که به چنین اهدافی برسیم:

 1. فرش به طور کامل چربی زدایی و درخشنده شده باشد.
 2. رنگ فرش از بین نرفته باشد.
 3. رشته های فرش سفید و براق شده باشند.
 4. لکه فرش از بین رفته باشد.
 5. مواد شیمیایی استفاده شده، باعث آسیب به تار و پود فرش نشده باشد.

چنین اهدافی تنها به شیوه ی شستشوی فرش و نوع ماده شوینده فرش بستگی دارد.

انواع مواد شوینده فرش به چه عواملی بستگی دارند:

عوامل تعیین کننده نوع ماده شوینده فرش :

 1. نوع بافت فرش ( دستباف یا ماشینی بودن فرش)
 2. نوع دستگاه های شوینده فرش و مکانیزه بودن آنها
 3. میزان کثیفی و نوع لکه های موجود در فرش
_

همچنین بخوانید….

پرداخت و مو گیری فرش

شاید شنیده باشید که پس از اتمام کار بافت یک قالی آن را برای پرداخت و مو گیری فرش به مراکز ارائه دهنده خدمات در این زمینه می برند، این پروسه مخصوص فرش های دستباف است و…..

پرداخت و مو گیری فرش

انواع مواد شوینده فرش به گروههای زیرین تقسیم می شوند:

قبل از هر چیز باید بدانید که مواد شوینده فرش های ماشینی و دستباف با یکدیگر متفاوت است.

مواد شوینده فرش های دستباف شامل: هیدروسولفیت ( رنگ بر و از بین برنده ی لکه های فرش)، محلول کلسیم هیپوکلریت و سدیم هیدرو سولفیت مورد استفاده در شستشوی فرش های ابریشمی.

انواع مواد شوینده مورد استفاده در شستشوی فرش های ماشینی:

 1. آب: مهم ترین ماده ی شستشوی فرش است، زیرا تمامی مواد را در خود حل می کند؛ البته سختی آب در موسسات شستشوی فرش کمتر از ۷ می باشد.
 2. مواد شوینده ای که قابلیت حل شدن را داشته باشند و در لابلای تار و پود فرش نفوذ نکنند و باعث پوسیدگی آن نشوند. لازم به ذکر است که خاصیت اسیدی و قلیایی مواد شوینده باید به یک اندازه باشد، تا به آسانی در آب حل شوند.
 3. استفاده از سود سوز آور: میزان استفاده از این ماده شوینده قلیایی، به غلظت، دما و زمان بستگی دارد و اگر فاکتورهای بالا در نظر گرفته نشود به بافت فرش آسیب وارد می کند. سود سوزآور پنبه، پشم و ابریشم را پاکیزه می سازد.
انواع مواد شوینده فرش
 1. هیدروسولفیت سدیم: از ماده احیا کننده نام برده در فرایند رنگبری فرش استفاده می کنند. نکته ی مهم در مورد استفاده از هیدروسولفیت سدیم این است که مدت زمان آبکشی آن زیاد است و برای خنثی کردن اثر آن باید همزمان از اسید استیک استفاده شود.
 2. مواد اکسید کننده: رایج ترین مواد اکسید کننده، ترکیبات کلردار است که باعث فلس زدایی و افزایش جلای فرش می شود.

 به طور کلی شستشوی فرش های تان را به قالیشویی های بسپارید که معتبر، مجاز و پیشرفته باشند و در شستشوی فرش ها، از بهترین متریال ها و مواد شوینده استفاده کنند و نسبت به وظایفشان متعهد باشند. مطمئن باشید که فرش تان با کیفیت بسیار بالایی شسته میشود و علاوه بر پاکیزه شدن و نرم شدن فرش، هیچ گونه تغییری در رنگ بندی و بافت آن ایجاد نمی شود.

قالیشویی ابریشم خراسان

قالیشویی ابریشم خراسان با راه اندازی بستر سفارش آنلاین خدمات ثبت سفارش برای شما مشتریان را ساده کرده وشما میتوانید در هر ساعت از شبانه روز سفارش خود را ثبت کنید.