ترمیم پارگی و بید خوردگی - قالیشویی ابریشم

ترمیم پارگی و بید خوردگی فرش


ترمیم پارگی و بیدخوردگی فرش

یکی از مشکلاتی که ممکن است برای فرش پیش بیاید، پارگی است. دلایل مختلفی وجود دارد که باعث این اتفاق می‌شوند. اما نکته این جاست که ترمیم فرش‌هایی که دچار پارگی شده‌اند، کاری هزینه‌بر و گاهی غیرممکن است. پس منطقی است که مانع از بین رفتن فرش شویم تا بعدا نخواهیم مشکل را از طریقی دیگر حل کنیم. یکی از مواردی که باعث پارگی فرش می‌شود، بیدخوردگی است.

بیدخوردگی فرش چست؟

بیدها حشرات بسیار ریزی هستند که در لابه‌لای بافت‌های الیاف تخم‌ریزی می‌کنند. این حشرات برای ادامه زندگی، الیاف را می‌خورند. به همین دلیل بیدها را آفت فرش و پارچه می‌دانند. بیدخوردگی معمولا در جاهایی اتفاق میفتد که فرش در معرض خاک یا رطوبت و تاریکی زیاد باشد. یعنی اگر فرش‌های شما در یک انبار قرار دارند احتمال بیدخوردگی در آن‌ها زیاد است. بیدها معمولا از قسمت پشت فرش شروع به خوردن ریشه‌ها می کنند. معمولا فرش‌های پشمی بیشتر در معرض بیدخوردگی هستند.

_

همچنین بخوانید….

رفع سوختگی فرش ماشینی

در خانه‌ها معمولا دلایل زیادی برای سوختگی فرش وجود دارد. این عواملی که بررسی می‌کنیم، باعث سوختگی‌های سطحی می‌شوند. اگر فرش بر اثر آتش‌سوزی دچار سوختگی شود باید حتما برای رفو به مراکز رفوگری فرش سپرده شوند …

رفع سوختگی فرش ماشینی-قالیشویی ابریشم

راه‌های جلوگیری از بیدخوردگی

گفتیم که بهترین راه همیشه پیشگیری است. اگر فرشی را در گوشه‌‌ای به صورت تاشده یا لوله نگه می‌دارید باید هر از گاهی آن را باز کرده و حتما جارو بزنید. بهتر است فرش را در معرض نور آفتاب قرار دهید و آن را تمیز کنید. در این صورت اگر بید وارد فرش شما شده باشد خیلی زود متوجه آن می‌شوید. می‌توانید در لابه‌لای فرش نفتالین قرار دهید.

نفتالین باعث می‌شود که بیدها وارد بافت فرش شما نشوند. بهتر است فرشی که می‌خواهید نگهداری کنید را در محیطی قرار دهید که هم نور کافی داشته باشد و هم گردش هوا در آن وجود داشته باشد. مطمئن شوید که رطوبت به فرش شما نمی‌رسد. فرش‌های خود را در محیط گرم نگه ندارید. گرما یکی از بهترین شرایط دمایی برای رشد بیدها هستند.

اگر در خانه شما کف‌پوش چوبی وجود دارد یا به هر دلیلی میزان رطوبت یا خاک زیاد است باید خیلی مراقب فرش‌ها به خصوص فرش دستبافت باشید. همیشه بیدها به سراغ فرش‌های کناری نمی‌روند. جارو کردن مدام فرش باعث می‌شود که اگر بیدها در لابه‌لای بافت فرش تخم‌ریزی کرده‌ باشند شما به موقع آن‌ها را از فرش دور کنید.

ترمیم پارگی و بید خوردگی - قالیشویی ابریشم -فرش -

با فرش بیدخورده چه کنیم؟

معمولا وقتی شما متوجه بیدخوردگی فرش می‌شوید، که بیدها قسمتی از فرش را از بین برده‌اند. در اولین قدم باید فرش را جارو کرده و سپس سم‌پاشی کنید. بعد از این باید فرش را حتما شستشو کنید. حالا اگر فرش شما دچار پارگی ناشی از بیدخوردگی شده باشد باید آن را برای ترمیم به رفوگران فرش بسپارید. مراکز قالیشویی معتبر معمولا خدمات رفوی فرش و رفع بیدخوردگی را نیز ارائه می‌کنند. اگر میزان بیدخوردگی زیاد نباشد به راحتی می‌توان فرش را ترمیم کرد. اما اگر پارگی فرش خیلی زیاد باشد و در واقع تار و پود آن کاملا از بین رفته باشد، هزینه زیادی را باید برای ترمیم آن در نظر بگیرید. بنابراین بهترین کار این است که قبل از این اتفاق با رسیدگی مناسب به فرش، مانع پارگی و بیدخوردگی آن شوید.

قالیشویی ابریشم خراسان

قالیشویی ابریشم خراسان با راه اندازی بستر سفارش آنلاین خدمات ثبت سفارش برای شما مشتریان را ساده کرده وشما میتوانید در هر ساعت از شبانه روز سفارش خود را ثبت کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *