رنگرزی فرش در خانه چگونه است؟

رنگرزی فرش در خانه چگونه است؟

رنگرزی فرش در خانه چگونه است؟


رنگرزی فرش در خانه چگونه است؟

اگر در خانه فرش می‌بافید شاید برایتان جالب باشد که الیاف را خودتان رنگ کنید. البته این کار اصلا راحت نیست و نیازمند فضا و مواد مناسب و البته تجربه است. اما فرآیند رنگ‌رزی فرش در خانه، روند جالب و حساسی است که شاید هر کسی که فرش می‌بافد دوست داشته باشد یک بار آن را تجربه کند. در این مطلب در مورد روند رنگ‌رزی فرش در خانه خواهیم گفت.

_

همچنین بخوانید….

مواد رنگزا گیاهی کدامند؟

در رنگرزی از ماده های مختلفی برای ایجاد رنگ ها استفاده می کنند. این ماده ها ممکن است دارای ریشه گیاهی یا حیوانی باشند. در این نوشتار نیز می خواهیم شما را با ماده های رنگزای گیاهی آشنا کنیم….

مواد رنگزا گیاهی کدامند؟ - قالیشویی ابریشم

مواد لازم برای رنگ‌رزی فرش در خانه

برای اینکه در خانه خامه‌ها را رنگ کنید نیاز به مواد خاصی دارید:

  •  الیاف خام از جنس پنبه، ابریشم یا پشم
  • یک ظرف بزرگ برای خیس کردن الیاف
  •  یک دیگ بزرگ برای جوشاندن الیاف در آب
  •  یک اجاق بزرگ
  •  یک وسیله مانند یک چوب بزرگ برای هم زدن الیاف در آب
  •  موادی برای دندانه کردن الیاف مانند قره قروت، آبغوره، سرکه، آمونیاک
  •  موادی برای رنگ کردن طبیعی مانند پوست انار، پوست گردو، برگ مو، روناس
  •  ترازو برای اندازه گیری وزن الیاف
  • ترمومتر برای اندازه گیری دمای آب
  •  یک چوب بزرگ برای پهن کردن الیاف

مراحل رنگ‌رزی فرش در خانه

برای شروع کار باید الیاف را در یک ظرف بزرگ خیس کرد. دمای آب را با ترمومتر اندازه بگیرید که بیشتر از ۳۵ درجه نباشد. الیاف را تا زمانی که کاملا خیس شوند در اب نگه می‌داریم. در مرحله بعد باید مواد را برای دندانه کردن به آب اضافه کنیم. این مواد باعث می‌شوند که رنگ بهتر به بافت الیاف وارد شود. دندانه کردن یعنی اضافه کردن مواد برای جذب بهتر رنگ. برای الیاف پنبه‌ای و ابریشم از موادی مانند قره قروت یا آبغوره می‌توان استفاده کرد اما برای الیاف پشمی باید از موادی مانند آمونیاک برای دندانه کردن استفاده کرد.

رنگرزی فرش در خانه چگونه است؟

اجازه دهید این مواد و الیاف به مدت یک ساعت در آب باقی بمانند. حالا نوبت به اضافه کردن رنگ است. اگر از رنگ‌های آماده استفاده کردید که همه چیز مشخص است. اما اگر بخواهید از مواد سنتی برای این کار استفاده کنید باید ابتدا رنگ مورد نظر را مشخص کنید. از پوست گردو برای تولید رنگ‌های خاکی و سرمه‌ای می‌توانید استفاده کنید.

پوست انار به شما رنگ‌های مشکی، دارچینی، فیلی و زرد می‌دهد. برگ مو می‌تواند رنگ‌های کرم، طلایی، سبز زیتونی و سرمه‌ای را به شما بدهد. از روناس هم برای رنگ‌های قرمز و صورتی می‌توانید استفاده کنید.وقتی الیاف کاملا رنگ گرفتند باید آن‌ها را از آب خارج کرده و روی بندهای چوبی آویزان کنید تا آب اضافی خارج شده و خشک شوند.

سخن پایانی

رنگرزی فرش در خانه کاری جالب و هیجان آنگیز و در عین حال سخت است. تجربه در این کار اهمیت زیادی دارد. اگر خودتان به زیر و بم این کار آشنا نیستید بهتر است از افراد حرفه‌ای کمک بگیرید در غیر این صورت با مقدار کمی الیاف شروع کنید و با آزمون و خطا به رنگ مورد نظر خود برسید.

اگر مشکل تنفسی دارید از مواد شیمیایی برای رنگرزی فرش استفاده نکنید. حتما این کار را در محیطی باز انجام دهید که گردش هوا وجود داشته باشد.

قالیشویی ابریشم خراسان

قالیشویی ابریشم خراسان با راه اندازی بستر سفارش آنلاین خدمات ثبت سفارش برای شما مشتریان را ساده کرده وشما میتوانید در هر ساعت از شبانه روز سفارش خود را ثبت کنید.