گرانی چگونه به کسب و کار قالیشویی‌ها ضربه زد؟

گرانی چگونه به کسب و کار قالیشویی ها ضربه زد؟ - قالیشویی ابریشم

گرانی چگونه به کسب و کار قالیشویی ها ضربه زد؟ -


گرانی چگونه به کسب و کار قالیشویی‌ها ضربه زد؟

این روزها یکی از بزرگترین مشکلات در کشورمان، وضعیت اقتصادی است. بالا رفتن قیمت‌ها در هر زمینه‌ای، باعث شده که بیشتر کسب و کارها با مشکلات جدی روبرو شوند. به خصوص که این اتفاق بلافاصله بعد از همه‌گیری کرونا اتفاق افتاد و همه چیز به یک‌باره در معرض تهدید قرار گرفت. قالیشویی‌ها هم مانند بعضی دیگر از مشاغل، با مشکلات زیادی روبرو شدند و ضربه زیادی به کسب و کار آن‌ها وارد شد.

_

همچنین بخوانید….

ویژگی های فرش اردبیل و سراب

فرش ها دارای انواع مختلفی هستند که فرش های ترکی جزو بهترین فرش ها در دنیا محسوب می شوند. در دسته بندی فرش ترکی نیز فرش های اردبیل و سراب دارای زیبایی خاص خود هستند و به همین دلیل مورد توجه همگان قرار می گیرند…

ویژگی های فرش اردبیل و سراب - قالیشویی ابریشم

چرا قالیشویی‌ها متحمل ضرر شدند؟

واقعیت این است که تا چندین سال قبل، مردم فرش‌های خود را در خانه می‌شستند. هم فضای مناسب در حیاط‌ها وجود داشت و هم آب به میزان کافی در دسترس همه بود. اما به مرور و با ساخت و سازهایی که انجام شد،‌ عملا فضای این کار از بین رفت. بعد از آن هم با مشکلات آب روبرو شدیم. در نتیجه منطقی بود که فرش را برای شستشو به قالیشویی‌ بسپاریم تا اینکه در خانه بشوییم.

هزینه قالیشویی‌ها به حدی بود که برای تمامی افراد امکان استفاده از سرویس‌های قالیشویی وجود داشت. اما به مرور زمان، کمبود آب به این مراکز هم رسید. حالا دیگر قیمت آب خیلی بالا رفته است. از طرفی بسیاری از مواد شوینده وارداتی هستند. با بالا رفتنن قیمت دلار، قیمت این مواد هم افزایش پیدا کرده است. در نتیجه با بالا رفتن قیمت مواد اولیه، هزینه قالیشویی هم افزایش پیدا کرده است.

قالیشویی‌ها با چه افزایش هزینه‌هایی روبرو هستند؟

علاوه بر گران شدن آب و مواد شوینده، برق هم در سال‌های اخیر افزایش قیمت زیادی داشته است.از طرف دیگر، دستگاه‌هایی که در قالیشویی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند به مرور زمان دچار استهلاک می‌شوند. در نتیجهنیاز به تعمیر یا تعویض دارند. امکان تعویض آن‌ها با توجه به بالا بودن قیمت وجود ندارد. برای تعمیر هم گاهی قطعات بسیاری از آن‌ها در داخل کشور وجود ندارد و باید وارد شود. با شرایط دلار، برای بسیاری از قالیشویی‌ها این هزینه‌ها صرفه اقتصادی ندارد.

از طرف دیگر، نیروی کار هم نکته بعدی است. با بالا رفتن قیمت‌ها،‌ حقوق و مزایا و بیمه کارکنان هم افزایش پیدا کرده است. اگر کارفرما حقوق و مزایا را افزایش ندهد، راندمان کاری پایین آمده و مشتریان از خدماتی که دریافت می کنند راضی نیستند و در نتیجه کار افت می‌کند. این موضوع هم در کنار سایر هزینه‌ها باعث شده که بسیاری از مراکز قالیشویی با افزایش هزینه‌ها روبرو شوند.

گرانی چگونه به کسب و کار قالیشویی ها ضربه زد؟ - قالیشویی ابریشم

افزایش هزینه مساوی است با افزایش قیمت؟

بله. واقعیت این است که این افزایش هزینه را باید با افزایش قیمت خدمات جبران کرد. اما از سوی دیگر مردم نیز شرایط اقتصادی خوبی ندارند. به همین دلیل، خدمات قالیشویی خود را به حداقل می‌رسانند. تمامی این عوامل دست به دست هم می‌دهند تا بسیاری از قالیشویی‌ها ورشکست شده و کسب و کار خود را تعطیل کنند. در واقع مشکلات اقتصادی که هیچ‌کس مقصر آن نیست، باعث بیکاری عده زیادی از آدم‌ها و تعطیلی بسیاری از کسب و کارهایی شده که پیش از این با آرامش مشغول ارائه سرویس‌های مختلف بودند.

قالیشویی ابریشم خراسان

قالیشویی ابریشم خراسان با راه اندازی بستر سفارش آنلاین خدمات ثبت سفارش برای شما مشتریان را ساده کرده وشما میتوانید در هر ساعت از شبانه روز سفارش خود را ثبت کنید.