اصول نگهداری از فرش ابریشم

اصول نگهداری از فرش ابریشم - قالیشویی ابریشم خراسان

اصول نگهداری از فرش ابریشم


فرش ابریشم اگرچه دارای الیاف بسیار قوی است اما وقتی صحبت از نگه‌داری آن می‎‌شود، ظرافت و دانستن اصول اولیه در مراقبت از بسیار مهم است. واقعیت این است که فرش دستباف ابریشمی با الیاف طبیعی که توسط کرم ابریشم تولید شده، بافته می‌شود، در نتیجه محصول نهایی ظریف و گران‎قیمت است. بنابراین اگر قصد خرید فرش‌های ابریشمی نفیس و ظریف را دارید باید اصول نگهداری از آن را نیز بدانید. خب نگران نباشید همه‌ی آن‌چه که لازم است بدانید در این مطلب در اختیارتان گذاشته‌ایم.

نکات مهم برای نگهداری از فرش ابریشم

بهترین راهنما برای نگهداری از فرش ‌های ابریشمی این است که در وهله‌ی اول آن‌ها را از عوامل مشکل‌زا دور نگه دارید. یعنی آن‌ها را جایی قرار ندهید که در معرض کثیف شدن مانند سرریزهای مکرر مایعات باشد. تمیز کردن پی‌درپی فرش‌های ابریشمی می‌تواند صدمات جبران ناپذیری ایجاد کند. توجه داشته باشید که هرگز وسایل سنگین مانند مبلمان را روی فرش‌های ابریشمی قرار ندهید.

ترافیک سنگین رفت‌وآمد، نکته‌ی دیگری است که می‌تواند باعث فرسایش فرش شود. بنابراین فرش را در ناحیه‌ای پهن کنید که عبور و مرور کم باشد یا این‌که به‌طور منظم فرش را بچرخانید تا هر دو طرف به یک میزان روی آن تردد شود. همچنین بهتر است هنگام راه رفتن روی فرش از صندل یا دمپایی خانه استفاده کنید.

_

همچنین بخوانید….

فرش ترک

بدون در نظر گرفتن فرش‌های کارخانه‌ای ترک که در ده سال گذشته مد شده‌اند، فرش‌های سنتی ترکیه همچنان سنت و فرهنگ خاص خود که یادآور دوران ترک‌های…..

فرش ترک - ابریشم خراسان

نکته‌ی بعدی در نگه‌داری از فرش‌ ابریشمی این است که آن‌ را باید از نور مستقیم خورشید دور نگه دارید. تابش نور خورشد می‌تواند باعث صدمه زدن به رنگ و الیاف ابریشم شود. اگر فرش نزدیک پنجره و محل تابش خورشید قرار دارد، از یک روفرشی برای محافظت از آن استفاده کنید.

نکات مهم برای تمیز کردن فرش ابریشم

شما باید فرش ابریشمی را به‌طور مرتب جاروبرقی بکشید تا از نفوذ گردوغبار و خاک در الیاف آن جلوگیری کنید. با این‌حال دقت کنید که به هیچ‌وجه نباید از برس یا سر باریک جاروبرقی استفاده کنید. این کار می‌تواند باعث آسیب به ریشه و تاروپود فرش شود. حتماً فرش را در مسیر خواب آن جارو بکشید و همچنین هر چند وقت یکبار پشت فرش را با جاروبرقی بکشید.

روش مطمئن‌تر برای تمیز کردن فرش ابریشمی انجام روش‌های سنتی‌ است. می‌توانید فرش را در بیرون آویزان کنید و آن را بکوبید تا گرد و غبار از فرش خارج شود.

اصول نگهداری از فرش ابریشم - قالیشویی ابریشم خراسان

شست‌وشوی فرش ابریشم

در صورت ریختن هر گونه مایعات روی دستباف ابریشم بلافاصله با یک دستمال حوله‌ای و سفید آن را سریعاً خشک کنید. اگر مواد غذایی روی فرش ریخت آن را با یک کاردک یا قاشق جمع کنید و سپس با یک دستمال مرطوب باقیمانده آثار را پاک کنید. اگر لکه‌ همچنان روی قالیچه ابریشمی باقی مانده یک فوم را به شامپو فرش آغشته و روی فرش بکشید و سپس با جاروبرقی آن را خشک کنید. هرگز از موادهای شوینده برای برطرف کردن لکه و مواد ریخته شده روی فرش استفاده نکنید.

با این‌حال اگر نگران تمیزی فرش ابریشم‌‌تان هستید و نمی‌خواهید به آن آسیب برساند، کافی است که با قالیشویی ابریشم مشهد با شماره ۰۵۱۳۶۰۷۹۷۷۸ تماس بگیرید. سپردن شست و شوی فرش ابریشم به دست افراد حرفه‌ای یکی از بهترین راه‌کارها برای حفظ سرمایه‌تان است.

قالیشویی ابریشم خراسان

قالیشویی ابریشم خراسان با راه اندازی بستر سفارش آنلاین خدمات ثبت سفارش برای شما مشتریان را ساده کرده وشما میتوانید در هر ساعت از شبانه روز سفارش خود را ثبت کنید.