فرشهای کرمانشاه از لحاظ نوع نقش و ساختار

فرشهای کرمانشاه از لحاظ نوع نقش و ساختار- قالیشویی ابریشم خراسان

فرشهای کرمانشاه از لحاظ نوع نقش و ساختار


کرمانشاه یکی از معروف ترین شهرهایی است که فعالیت زیادی را در زمینه بافت فرش دارد. فرشهای کرمانشاه جزو فرش های زیبا و جذاب در ایران محسوب شده و در حیطه برترین آثار هنری در حیطه فرش قرار می گیرد. فرش های مختلف دارای نقش، ساختار و طرح خاص خود هستند که فرش کرمانشاه نیز از این قاعده پیروی می کند در ادامه شما را با نقش و ساختار فرشهای کرمانشاه آشنا خواهیم کرد، با ما همراه باشید.

فرشهای کرمانشاه از لحاظ نوع نقش و ساختار

نقش فرشهای کرمانشاه

فرش های کرمانشاه با استفاده از نقش های مخصوص به خود و خطوط گردان و منحنی بافته می شوند. این فرش ها اغلب دارای نقش های هندسی و بومی بوده و نشان دهنده فرهنگ، سنت و اعتقادات مردمی است که این فرش ها را می بافند.

_

همچنین بخوانید….

اصول نگهداری از فرش ابریشم

فرش ابریشم اگرچه دارای الیاف بسیار قوی است اما وقتی صحبت از نگه‌داری آن می‎‌شود، ظرافت و دانستن اصول اولیه در مراقبت از بسیار مهم است….

اصول نگهداری از فرش ابریشم - قالیشویی ابریشم خراسان

نقشه های محلی معروف این فرش ها از اسم روستاهایی که در آنجا بافته می شوند تشکیل می شوند. برای مثال نقشه های کیونانی، حسین آبادی، اکبر آبادی و غیره که به دلیل روستاهای کیونان، حسین آباد و اکبر آباد به این نام شناخته می شوند جزو رایج ترین نقش های فرش کرمانشاهی هستند. همچنین روستاهایی که اسمشان بر روی این نقشه ها گذاشته شده است زادگاه اصلی این نقشه ها هستند و یا ممکن است بافنده فرش در این باره اولویت به خرج داده یا مهارت بالاتری در آن نقشه داشته باشد.

در بین نقش های مختلف ذکر شده، نقش بازوبندی که در برخی از روستاهای سنقر، از آن به عنوان شیرین شکر یاد می کنند جزو نقش هایی است که با گذشت زمان محبوبیت خود را از دست نداده و هنوز هم بازار خوبی را دارد. نقش های رایج و متدوال در این منطقه شامل چند نقش معروف و شناخته شده است که از آن ها می توان به نقش دار گل، بازوبندی سماوری، تخت جمشیدی، خانم بافت و غیره اشاره کرد.

ساختار فرشهای کرمانشاه

ساختار فرش های کرمانشاه به این صورت است که از دار قالیبافی عمودی یا ایستاده استفاده می کنند و نقش ها با استفاده از گره ترکی بر روی متن قالی نقش می بندد. نحوه بافت نیز دوپودی است. از مهم ترین ویژگی ها و ساختار قالی بافی در کرمانشاه می توان به مواردی مانند زیر اشاره کرد:

  • در اکثر مواقع خانم ها بافنده قالی ها بودند و قالی های کمی به بازار ارائه می شد
  • در اکثر موارد دارهای قالی به طور عمودی یا همان ایستاده هستند
  • گره های قالی از نوع گره ترکی بوده و پرزهای قالی بلند و ضخیم هستند
نحوه شستشوی فرش اکریلیک - قالیشوی ابریشم خراسان
  • نقش های قالی معمولا از نقش های هندسی و محلی منطقه بوده و در برخی مواقع از مناطق بومی مجاور نیز استفاده می شود
  •  رنگ های مورد استفاده جزو رنگ های طبیعی و معدنی هستند
  •  بیش تر نقاط از رنگ های محدود و معینی استفاده می کنند و تنوع رنگی بالایی در این فرش ها دیده نمی شود و هر منطقه از رنگ مخصوص خود استفاده می کند

سخن پایانی

در حالت کلی پیشینه بافت فرش های سنتی در مناطق روستایی شروع شده و دیده می شود و از این طریق در مناطق دیگر گسترش یافته است. قالی باقی جزو فعالیت های با ارزش مردم محلی در روستاها و در بین عشایر مناطق کرمانشاه محسوب می شود. در این مقاله درباره ساختار و نقش فرش های کرمانشاه صحبت کردیم امیدواریم توانسته باشیم مطالب مفیدی را در اختیار شما قرار داده باشیم.

قالیشویی ابریشم خراسان

قالیشویی ابریشم خراسان با راه اندازی بستر سفارش آنلاین خدمات ثبت سفارش برای شما مشتریان را ساده کرده وشما میتوانید در هر ساعت از شبانه روز سفارش خود را ثبت کنید.