گره جفتی

گره جفتی


گره جفتی چیست؟

آنچه که در قالی و فرش خودنمایی می کند و باعث تجلی رنگ، زیبایی، آرامش و آسایش فرش می شود، نتیجه ی مجموعه ای از گره هاست. گره ها در کنار هم فرش را خلق می کنند؛ یکی از مهم ترین گره ها، گره جفتی است. نام دیگر گره جفتی، گره تقلبی است و دلیل انتخاب این نام این است که اصلا گره ای در کار نیست و برای اولین بار در شهر مشهد از این نوع گره استفاده شد.

چگونه می توان گره جفتی بافت:

بیشتر گره ها در صنعت قالی بافی، این گونه هستند که نخ خامه تنها به دور یک تار پیچیده می شود؛ اما در بافت گره جفتی، نخ خامه به دور چهار تا شش تار پیچانده می شود؛ ساده تر بگوییم، گره جفتی نوع تقلب در بافت قالیست.

تشخیص این نوع گره، در فرش ها و قالی های ریز بافت کار آسانی نیست؛ ولی در قالی های درشت بافت، با کمی دقت قابل تشخیص هستند.

معایب و مزایای گره جفتی:

مزایای استفاده از گره جفتی در بافت فرش و قالی عبارتند از:

 1. مدت زمان بافت کاهش می یابد.
 2. بهره وری اقتصادی به دلیل سرعت بالای فرش.
 3. قیمت مناسب تر نسبت به قالی های دیگر.
_

همچنین بخوانید….

رنگرزی فرش و قالی

رنگرزی فرش و قالی هنری است که نه تنها در ایران بلکه در سرزمین هایی چون چین، هند و مصر نیز دارای قدمت بسیاری می باشد. در این شاخه از هنر، اساس کار، تثبیت ماده رنگ…

معایب استفاده از گره تقلبی ( جفتی ):

 1. فرش پوک و بی دوام خواهد شد.
 2. دوام گره جفتی از گره های دیگر کمتر است.
 3. از چگالی فرش کاسته می شود.
 4. از کیفیت و ارزش فرشی که با گره جفتی بافته شده کاسته می شود.

انواع گره جفتی کدامند:

 1. بافت گره کمانشی: این نوع گره به گونه ایست که نخ، بدون اینکه گره بخورد بر روی رج مورد نظر محکم شده و رها می شود؛ و بعد از چله کشی فرش، تقریبا شبیه گره می شود و محکم میشود، ولی استحکام چندانی ندارد.
 2. گره یو شکل : در این نوع گره جفتی، خامه را به دور چله حلقه می کنند و در زیر پود ضخیم قالی قرار می دهند و گره ی چندان مستحکمی نیست. نام فرشی که با گره یو شکل بافته می شود، فرش بی گره است.
 3. گره های هنری: گره های هنری گوناگون و متنوع هستند؛ و همانطور که از نامشان پیداست در بافت فرش های هنری مورد استفاده قرار می گیرند.
گره جفتی
 1. a. تک تار: تنها یک تار نخ گره زده می شود؛ و در بافت اعضای چهره مانند مژه، ابرو و چشم مورد استفاده قرار می گیرد.
 2. b. دو رنگ ( دو تار): استفاده از دو نخ با رنگ های متفاوت برای ایجاد سایه روشن در بافت فرش استفاده می شود.
 3. c. قرضی: از گره قرضی تنها برای ایجاد یک نقطه بر روی طرح مورد نظر استفاده می شود.

قالیشویی مشهد با سابقه ی بیست ساله بسیار درخشان، در شستشوی فرش ماشینی، دستباف و مبل در خدمت شما می باشد.

با خیالی آسوده، کلیه ی سفارشات خشکشویی و شستشوی فرش های دستباف ( شستشوی تخصصی ) مبلمان و فرش های ماشینی را به /https://abrishamwash.com  بسپارید و از طریق دنیای اینترینت از کلیه ی خدمات قالیشویی مشهد آگاه شوید.

قالیشویی ابریشم خراسان

قالیشویی ابریشم خراسان با راه اندازی بستر سفارش آنلاین خدمات ثبت سفارش برای شما مشتریان را ساده کرده وشما میتوانید در هر ساعت از شبانه روز سفارش خود را ثبت کنید.